Piękne i praktyczne kuchnie to nasza specjalność
Opublikowano Przez Kuchnia Twoich Marzeń
Jakie blaty kuchenne są najlepsze?

Blat kuchenny powinien odznaczać się wieloma cechami wpływającymi na komfort użytkowania i wygodę domowników. Przede wszystkim musi być zamontowany na odpowiedniej wysokości, być odporny na temperaturę, obecność wilgoci, mycie środkami chemicznymi oraz uszkodzenia mechaniczne, o które w kuchni jest bardzo łatwo.

Poza tym, blat kuchenny powinien uzupełniać aranżację kuchni, dobrze komponować się z jej wystrojem i stanowić estetyczną “plamę’ w kuchennej przestrzeni.  Wybór blatów kuchennych jest ogromny, można dobierać je według wielu kryteriów, chociaż niektóre z nich są obiektywnie trwalsze, inne mniej. Cena za jeden metr blatu jest niezwykle zróżnicowana a jej wysokość zależy od materiału z jakiego jest wykonany.

Niektóre z materiałów cechują się niezwykłą urodą oraz trwałością i to najczęściej one stanowią o koszcie ich zakupu. Trzeba jednak pamiętać, że współczesna technologia sprawiła, że każdy materiał przeznaczony do użytku jako blat kuchenny, przy świadomej pielęgnacji i zachowaniu podstawowych nawyków doskonale wypełni swoje funkcje użytkowe.

Blaty kuchenne kompozytowe

Nie należą one do najtańszych, natomiast zachwycają urodą, naśladując naturalny kamień. Miłe i ciepłe w dotyku i znacznie bardziej odporne na zarysowania, środki czyszczące czy temperaturę niż ich naturalny odpowiednik. Są też lżejsze niż kamień, co ma znaczenie choćby w transporcie, ale ich największą zaletą jest bezspoinowe łączenie pozwalające na ukrycie wszelkich szpar powstałych na łączeniu poszczególnych elementów.

Blaty kompozytowe są łatwe w obróbce co oznacza, że można otrzymać z nich dowolny kształt oraz ważne przy blatach, indywidualnie dobrane krawędzie, również wykończone kompozytem.

Blaty kuchenne z postformingu

To najpopularniejsze wykończenie kuchennych szafek. Dostępne w dowolnej kolorystyce, może imitować choćby naturalny kamień czy drewno. Blaty kuchenne wykonane z tego materiału są odporne na ścieranie, odbarwienia i urazy mechaniczne, oczywiście do pewnego momentu, ale granice te są mocno przesunięte i blat kuchenny postformingowy może przetrwać wiele lat w nieskazitelnym stanie.

Jedyną słabością tego rozwiązania jest miejsce łączenia blatów czy miejsce styku ze zlewem. Ale i na to można znaleźć skuteczny sposób. Materiał ten posiada optymalne ceny, które pozwalają na częstą wymianę blatów bez organizowania wielkiej operacji w domu.

Blaty kuchenne z naturalnego kamienia

Naturalny kamień w funkcji blatu kuchennego wygląda niezwykle ozdobnie. Ale nawet on posiada gradację trwałości. Najlepiej w tej funkcji sprawdza się granit, gorzej marmur. Granit również charakteryzuje się różnymi właściwościami wpływającymi na jego użytkowanie.

Oferta tego materiału jest ogromna, dlatego zawsze warto zasięgnąć opinii profesjonalistów i dostosować materiał do swojego sposobu użytkowania kuchni oraz do możliwości finansowych. Blaty wykonane z naturalnego kamienia są wielokrotnie droższe niż choćby postformingowe, ale za to zdecydowanie trwalsze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × trzy =

Skontaktuj się z nami!