Kuchnia jest sercem domu. To w niej przygotowujemy wspólne posiłki i dbamy o to, co znajdzie się na naszych talerzach. To także miejsce, w którym produkujemy największą ilość śmieci oraz odpadów biologicznych w domu. W obliczu katastrofy ekologicznej, przed którą staje nasza generacja, warto zastanowić się, jakie rozwiązania zastosować w swojej kuchni, aby stała się ona bardziej przyjazna nie tylko środowisku, ale również nam samym. Każda wielka zmiana zaczyna się od niewielkich kroków, dlatego warto wybrać choćby kilka z przedstawionych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy sytuacji na naszej planecie.
Krok pierwszy, czyli oszczędność
Nie chodzi tutaj tylko o oczywistą sprawę, jaką jest oszczędzanie wody przez nas samych podczas mycia rąk czy ręcznego zmywanie naczyń. Chodzi o wybór takich urządzeń, wykonujących za nas różne kuchenne czynności, które posiadają programy ekologiczne, oszczędzające wodę oraz energię. Zmywarka to coraz chętniej monotowane urządzenie w kuchni – jeśli zainwestujemy w taką, która będzie zmywała oszczędnie, zużywając relatywnie mniejszą ilość wody oraz energii, to nie tylko zmniejszymy koszty działania takiej zmywarki, ale również zrobimy coś dla naszej planety, która odwdzięczy nam się poprawą jakości życia na niej.
Kolejnym ważnym urządzeniem w pracy kuchni jest okap, kojarzony głównie z tym, że pomaga pozbyć się niechcianych zapachów z kuchni. Standardowe okapy działają tak, że usuwają z kuchni powietrze, a tym samym nieprzyjemny zapach. Ten rodzaj cyrkulacji powietrza sprawia jednak, że odprowadzane jest ciepłe powietrze, przez co konieczne jest ponowne nagrzanie pomieszczenia do poprzedniej temperatury – nowoczesne okapy pozwalają pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, ale jednocześnie nie wychładzając powietrza. Dzięki temu oszczędzamy energię, niezbędną do przywrócenia temperatury sprzed działania okapu – czyli my oszczędzamy na kosztach energii, a do powietrza nie dostają się kolejne spaliny, przyczyniające się do zanieczyszczenia powietrza.
Krok drugi, czyli segregacja
Powszechnie wiadomo, że śmieci trzeba segregować. Niestety, na tej wiedzy i świadomości często kończy się poruszanie tej kwestii w domu. Nie wynika to z braku wiedzy czy lenistwa, a najczęściej z braku odpowiednich narzędzi. W Polsce nadal w niewielu domach znajduje się odpowiednia ilość pojemników na śmieci. Statystycznie w większości domów nadal występuje tylko jeden kosz na śmieci, a sama segregacja, jeśli już się odbywa, to dopiero, kiedy śmieci już się zgromadzą. Poprzez ten proces domownicy tracą zainteresowanie segregacją, a związane z nią obowiązki spadają na ogół na ramiona jednej osoby. Warto rozwiązać ten problem, stosując pojemniki i sortowniki na odpady – każdy z nich odpowiednio oznaczony pomoże domownikom w tym, aby poszczególne śmieci trafiły do odpowiednich pojemników. Najlepsze będzie zastosowanie pojemników na odpady plastikowe – tutaj pojemnik powinien być największy, ponieważ to tych odpadów na ogół jest najwięcej.
Kolejny powinien być pojemnik na odpady szklane, których stosunkowo jest coraz więcej, ponieważ dbając o środowisko staramy się używać szklanych produktów zamiast plastikowych. Warto również zadbać o pojemnik na odpady z papieru – wszelkie chusteczki, ręczniki i kartony znajdą w nim swoje miejsce. Konieczny w kuchni jest także pojemnik na odpady biologiczne takie takie jak resztki jedzenia. W niewielkiej odległości od domu, jeśli mamy taką możliwość, warto również zbudować kompostownik, na którym takie odpady będą mogły ostatecznie lądować. Z kolei dla mieszkańców bloków i tych miejsc, gdzie nie ma możliwości korzystania z kompostowników, warto zakupić młynek do odpadów. Jego działania polega na tym, że montuje się go przy zlewozmywaku, wrzuca do niego jedzenie, które on rozdrabnia, a następnie spuszcza się wodę, dzięki czemu pozbywamy się tego rodzaju odpadów wraz z płynem.
Krok trzeci, czyli stawiamy na naturę
Warto dbać także o czystość powietrza w domu. Wielu producentów zaleca obecnie oczyszczacze oraz nawilżacze powietrza i owszem, są one świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza, jeśli w domu znajdują się dzieci, dla których jakość powietrza ma ogromne znaczenie w procesie rozwoju. Jednak warto pamiętać, że takie urządzenia zużywają dość duże ilości energii tym samym pomagają nam doraźnie oczyścić powietrze jednocześnie przyczyniając się do pogorszenia jego ogólnej jakości. Zamiast tego rodzaju sprzętu warto wybrać naturalne oczyszczanie powietrza, czyli rośliny. Będą one stanowiły nie tylko piękną ozdobę kuchni i nadawały jej ciepłego klimatu, ale także pomogą oczyścić powietrze i relaksująco wpłyną na nasze samopoczucie. Kolejnym ważnym krokiem jest rezygnacja ze słodkich napojów w plastikowych opakowaniach – są one nie tylko niezdrowe, ale także nieekologiczne. Zamiast tego warto zainwestować w dzbanek filtrujący i to z niego spożywać wodę, która jest możliwie najbardziej naturalnym napojem, jakim możemy się nawadniać. Takie rozwiązanie pomogą nam żyć bardziej ekologicznie, etycznie i zdrowo.