Piękne i praktyczne kuchnie to nasza specjalność
Opublikowano Przez Kuchnia Twoich Marzeń
Najlepsza podłoga do kuchni

Wybór odpowiedniej podłogi do naszej kuchni nie jest łatwy. Ogromna ilość dostępnych opcji oznacza, że trudno jest być pewnym, który materiał będzie najlepszy. Dlatego też warto zawczasu zapoznać z podstawowymi właściwościami, jakimi powinna cechować się właściwa powierzchnia.

Na co zwrócić uwagę?

Pierwszy warunek, jaki musi spełnić materiał to wystarczająco duża wytrzymałość. Musi być nie tylko odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale również na zabrudzenia. Ponadto musi sobie radzić z wilgocią i wysokimi temperaturami, gdy na przykład wyleje się na niego ciepły olej. W tym pomieszczeniu częściej dochodzi do ubrudzenia podłogi, musi więc być łatwa do sprzątania. Jest to również element kuchni, który bardzo rzadko się wymienia. Odpowiednia podłoga powinna być w stanie znieść takie warunki przez wiele lat. Oczywiście nie wolno zapomnieć o aspekcie wizualnym kuchni. Oprócz spełnienia wszystkich powyższych warunków, wybrany przez nas materiał musi dodatkowo ładnie wyglądać.

Popularne rodzaje materiałów na podłogi

W przeszłości to linoleum był najczęściej wybierane jako materiał podłogowyi. Wynikało to z kilku kluczowych zalet tego produktu. Jest on tani i bardzo łatwy do wymiany. Co więcej, można go dopasować do każdego typu aranżacji wnętrza. Jednakże dużym minusem linoleum jest jego mała wytrzymałość. Ponieważ jest materiałem miękkim, to łatwo jest go uszkodzić. Ulega również odbarwieniom. Wszystko to sprawia, że nie jest to najlepszy wybór do kuchni. Szczególnie, z uwagi na istnienie o wiele lepszych alternatyw.

Atrakcyjniejszym materiałem są płytki ceramiczne. Pozwalają bardzo łatwo utrzymać czystość i nie są podatne na ścieranie. Jeżeli chodzi o ich rozmiary i kolor mamy pełną swobodę w wyborze takich płytek, które najlepiej będą pasować do stylu naszej kuchni. W przeciwieństwie do linoleum są twarde i tym samym odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Problemem może być fakt, że są one zimne. Będzie to najbardziej odczuwalne podczas zimy. Co więcej, decydując się na płytki, musimy jednocześnie dobrać wysokiej jakości fugi. Najlepiej wybrać fugi epoksydowe, gdyż są one bardziej odporne na działanie wilgoci.

Jeżeli szukamy materiału, który jest nie tylko wodoodporny, ale również wyjątkowo trwały, to powinniśmy zastanowić nad wyborem kamienia. Jego właściwości sprawiają, że jest naturalny wyborem do kuchni. Większe rozmiary płytek kamiennych oznaczają, że bardziej niż płytki ceramiczne nadają się do większych pomieszczeń. Niewielkie odstępy pomiędzy poszczególnymi płytkami pozwalają uzyskać efekt gładkiej powierzchni. W zależności od naszych preferencji możemy wybierać wśród wielu rodzajów kamienia.

Każdy z nich ma swoje zalety i oferuje ciekawą kolorystykę. Szczególnie popularne są płyty wykonane z granitu oraz marmuru. Należy pamiętać jednak, że kamień jest opcją stosunkowo drogę. Jednakże jego liczne zalety oraz przede wszystkim duża odporność na działanie czasu, oznaczają, że jego wybór jest rozsądną inwestycją.

To, która podłoga będzie najlepszym wyborem, zależy głównie od naszych priorytetów. Cena, wygląd lub wytrzymałość — każdy materiał ma swoje zalety. Najrozsądniej wybrać ten, który łączy w sobie jak najwięcej preferowanych przez nas cech.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + 16 =

Skontaktuj się z nami!