Dla wielu osób urządzanie małych pomieszczeń to spory problem. Bez wątpienia nieco trudniej je zaaranżować, niż te o większym metrażu. Należy jednak pamiętać o tym, iż nie jest to awykonalne. Małe pomieszczenia mają swoje plusy, jak i minusy. Sztuką jest jednak to, by skupić się przede wszystkim na plusach i wyciągnąć z powierzchni wszystko to, co najlepsze.
Styl w małej kuchni
Zazwyczaj urządzając pomieszczenie, decydujemy się na jakiś konkretny styl. Łączymy oczywiście ze sobą różnego rodzaju elementy, ale mimo wszystko pozostają one ze sobą w pewnej jedności. Bardzo ważne jest to, by już na samym początku określić styl, w jakim ma być urządzana mała kuchnia. Oczywiście style są różne i czasem mogą nam się podobać takie, które po prostu nie nadają się do małych pomieszczeń. W tej sytuacji należy przede wszystkim kierować się rozsądkiem. Przestrzeń ma bowiem zostać wykorzystana mądrze. Natomiast w każdym stylu można znaleźć coś, co nas zauroczy.
Bez wątpienia do małych pomieszczeń najbardziej pasuje styl skandynawski. Opiera się on bowiem na minimalnych środkach. Mebli jest niewiele, jednak można je maksymalnie zagospodarować. W stylu skandynawskim można wstawić zwykłe kuchenne szafki, a w wolnych przestrzeniach na ścianie powieści wiszące półki. Może nam to początkowo wydawać się przerostem formy nad treścią. Szafki obok szafek. Jednak ściana ostatecznie po powieszeniu mebli, wygląda bardzo klasycznie. To, jak ją zagospodarujemy, zależy natomiast już wyłącznie od nas. Na półkach otwartych można położyć ładne i dekoracyjne pojemniki z często używanymi składnikami. Natomiast w szafkach może znaleźć się wszystko to, co wizualnie nie prezentuje się tak zachęcająco, by trzymać to na wierzchu.
Oczywiście typowe meble kuchenne to nie wszystko. W kuchni musi znaleźć się także miejsce na mały stół i krzesła. Można w takim wypadku postawić na stół wysuwany bądź też rozkładany, który na co dzień przymocowany jest do ściany. W każdej chwili można go złożyć i wówczas w kuchni pojawia się znacznie więcej miejsca, by móc swobodnie przygotowywać posiłki. Natomiast, gdy chce się je spożyć, można bardzo szybko wystawić stół i podstawić krzesła, które można ulokować w jakimś kącie. Zawsze przyda się wolne krzesło w kuchni, by przysiąść i chociażby obrać ziemniaki.
Kolorystyka w małym pomieszczeniu
W przypadku kuchni o niewielkim metrażu, bardzo ważna jest także sama kolorystyka pomieszczenia. Powinno być ono przede wszystkim jasne, jednak nie musi być białe. W kuchni mimo wszystko unosi się wiele tłuszczów i łatwo jest zabrudzić ściany, dlatego można postawić na jasny kolor, jednak nie konkretnie na biały. Dobrze jest oczywiście stawiać również na jasne meble. Dla kontrastu, natomiast, można zdecydować się na ciemne dodatki. Wówczas wszystko bardzo jednolicie będzie ze sobą współgrało. Ilość szafek w takiej kuchni powinna być mimo wszystko duża. Miejsce można zaoszczędzić na stole i krzesłach. Optycznie powiększyć pomieszczenie można natomiast przy pomocy jasnej kolorystyki.