Piękne i praktyczne kuchnie to nasza specjalność
Opublikowano Przez Kuchnia Twoich Marzeń
Jaki stół wybrać do kuchni?

Dobór odpowiedniego stołu do kuchni to nie lada wyzwanie logistyczno-aranżacyjne. Musimy przy tym wyborze uwzględnić wiele kwestii, aby nasz mebel był funkcjonalny w użytkowaniu. Kwestią wyjściową pozostaje zawsze design – stół musi współgrać z naszą kuchnią. Tak naprawdę każdego typu stół można potem dopasować gabarytowo i praktycznie, zaś nie każdy rodzaj pasuje do każdej kuchni.

Taki na przykład styl kolonialny. Do kuchni nawiązującej do czasów kolonialnych będą pasowały ciężkie, masywne stoły drewniane. Mogą mieć blaty nawet z kamienia, ale w żadnym razie nie będzie tu współgrał lekki, szklany stolik na stalowych nóżkach.

Zatem zależnie od tego, jak mamy urządzoną kuchnię, dobieramy rodzaj stołu. A więc będzie to klasyczny, drewniany stół do kuchni w stylu skandynawskich czy prowansalskim. Do większości powstających teraz nowoczesnych kuchni doskonale pasują meble ze sztucznych tworzyw, lakierowane, lub lekkie stoły z jasnego drewna. Mogą tutaj pojawić się również stoły z elementami szkła i metalu.

Stoły duże i małe

Pod względem wyboru wielkości stołu nasze możliwości będą ograniczane oczywiście wymiarami kuchni. Dla właścicieli małych kuchni to szczególne wyzwanie – dobranie stołu, który nie będzie zagracał przestrzeni, a pomieści członków rodziny przy wspólnym posiłku.

Tutaj wymagany będzie czasami kompromis – stoły stojące jednym bokiem przy ścianie lub stoły częściowo rozkładane. Jeżeli musimy wybrać stół przylegający do ściany, oczywiste jest, że będziemy musieli wyeliminować stoliki okrągłe.

Do bardzo małych kuchni jest sporo rozwiązań w postaci stołów wchodzących w blat kuchenny czy składające się na ścianę. Natomiast przy większych kuchniach ograniczeń będziemy mięli już mniej. Dobierzmy stół do ilości domowników. Najmniejszym meblem możliwym do rozważenia kiedy nie dysponujemy jednak nieograniczona przestrzenią, jest stolik typowo dla czterech osób. Mogą one w komfortowy sposób używać stołu o wymiarach 80 x 80 cm.

Pamiętajmy, że należy przewidzieć jeszcze miejsce na krzesła i przestrzeń ruchową, zatem tak naprawdę cztery osoby przy takim stoliku zajmują przestrzeń 210 x 210 cm. Jeżeli dysponujesz tylko taką ilością miejsca w kuchni przewidzianą na stół – poprzestań na stole 80 x 80 cm.

Gdy masz jeszcze miejsce do zagospodarowania – wybierz odpowiednio większy stół. W przypadku odwiedzin rodziny nie będziesz musiał szukać dodatkowych krzeseł. W typowych sytuacjach w kuchniach optymalne są stoły 4- lub 6-osobowe.

Stoły rozkładane

Stoły mają taką przyjemną funkcjonalność, że często posiadają możliwość rozkładania i zwiększenia przestrzeni użytkowej. To doskonałe rozwiązanie w przypadku odwiedzin gości. Rozkładać można stoły prostokątne, ale też bardzo często okrągłe. Warto wypróbować w sklepie mechanizm rozkładania. Jeżeli będzie wymagał użycia siły dwóch osób – zrezygnujmy.

Jest wiele prostych w obsłudze mechanizmów, umożliwiających lekkie rozkładanie. Posiadając w stole funkcję rozłożenia, pamiętajmy, że dla dodatkowych gości będziemy potrzebowali jeszcze dodatkowych krzeseł. Warto mieć w zapasie choćby podręczne taboreciki dla przybyłych.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × dwa =

Skontaktuj się z nami!